Gebze, hem ekonomik gelişmişlik bakımından 1. sırada yer alan İstanbul ve Kocaeli illeri arasındaki coğrafi konumu hem de 10’un üzerinde organize sanayi bölgesini bünyesinde barındırması sebebi ile Marmara bölgesinin en büyük sanayi kentidir.

Bu sebeple Ülkemizin 81 ilinden de göç alan ve her geçen gün sürekli artış gösteren bir nüfus yapısına sahiptir.

Gebze, tarihin geçtiği, kısa bir süre de olsa mola verdiği, konakladığı, doğanın güzelleştiği, sanayinin ise devleştiği kavşağın adıdır.

Başka İl ve İlçelerde olmayan

  • TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ( MAM ),
  • Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ( TÜSSİDE ),
  • Gebze Teknik Üniversitesi ( GTÜ ),
  • Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kontrol kampusü,
  • Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü,
  • 3 Gümrük Müdürlüğü veTasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri ( TASİŞ )

gibi son derece önemli kurum ve kuruluşlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu son derece önemli kurum ve kuruluşların da Gebze’ye bir hareket getirdiği ve nüfusun artmasına vesile olduğu değerlendirilmektedir.

Tarihi dokusu ve turizm potansiyeli bakımından da Gebze yabana atılacak bir yer değildir.

Kartacalı ünlü komutan Anibal’in anıt mezarından, Fatih Sultan Mehmet Han’ın 300 bin kişilik ordusuyla 1481 tarihinde konakladığı, otağını kurduğu Hünkar Çayırı’na,

Bizans imparatoru 1. Manuel Komneous tarafından İzmit Körfezi’nin kıyı şeridini korumak amacıyla yaptırıldığı rivayet edilen Eskihisar Kalesi’nden,

1523 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan, Çoban Mustafa Paşa Külliyesine,

Sultanorhan ve İlyasbey camilerinden,

Osman Hamdi Bey Müzesine kadar birçok anıtsal yapıya, paha biçilemez bir tarihi dokuya sahiptir Gebze.

Kampçılık ve trekking gibi doğa sporları için son derece elverişli, şelale ve kanyonlardan oluşan, içinde birçok gölcük ve mağara bulunan yaklaşık 1,5-2 km uzunluğundaki Ballıkayalar vadisine paha biçilemez. Diğer bir ifadeyle tam bir doğa harikası.

Gebze ‘nin diğer bir önemli özelliği ise Anadolu’yu İstanbul’a ve dünya’ya bağlayan 2 ana arterin( otoban/ TEM ile E-5 / D-100 ) tam üzerinde yer almasıdır.

Anadolu’nun istanbul’a açılan kapısıdır.

İhalesi yapılan Körfez Köprüsünün hizmete girmesi, Marmaray projesinin tamamlanması, üçüncü köprü bağlantı yollarının ulaşıma açılması ve yapımları devam eden OSB’ların bitirilip devreye girmesiyle Gebze ve bölgesi daha da cazip hale gelecek ve stratejik önemi artacaktır. Diğer bir ifadeyle Gebze önümüzdeki yıllarda da hem de artan oranlarda göç alarak büyümeye devam edecektir.

1965 ile 2007 yılları arasındaki 42 yıllık zaman diliminde nüfusunu ona katlamıştır. Nüfusun artışıyla beraber,

Çocuklarına daha iyi bir eğitim ve öğretim yaptırmak, aş-iş bulmak, hayat standartlarını yükseltmek ya da maruz kaldıkları müzmin rahatsızlıklarını tedavi ettirmek üzere doğup büyüdükleri memleketlerini terk ederek gelip Gebze’ye yerleşen insanların çok büyük bir kısmının eğitim düzeyi ve refah seviyesi oldukça düşüktür.

Diğer bir ifadeyle Nüfus artışı kendini vasıfsız ve eğitimsiz emek göçü olarak göstermektedir.